Symantec

Internet güvenliği teknolojisinde dünya lideri olan Symantec (Norton) , kuruluşlara, kişilere ve servis sağlayıcılara içerik ve ağ güvenliği için geniş kapsamlı yazılım ve donanım çözümleri sunmaktadır. İstemci, gateway ve sunucu katmanları için virüs koruması çözümleri, firewall ve sanal özel ağ (VPN), güvenlik açığı yönetimi, saldırı koruma sistemleri, Internet içeriği, e-posta filtreleme ve dünya çapındaki kuruluş ve servis sağlayıcılara uzaktan yönetim ve güvenlik hizmetleri sunan bir dünya lideridir.

Symantec Endpoint Protection

Symantec Endpoint Protection (SEP), kullanıcı bilgisayarları ve sunucular için komple güvenlik çözümüdür. SEP temel olarak bir Antivirüs çözümü olmakla beraber içerisinde bulunan ilave modüllerle, uç noktada (bilgisayar / sunucu), ağ üzerinden ve giriş çıkış noktalarından gelecek tehditlere karşı da koruma sağlamaktadır.

SEP, ağdan gelecek tehditleri henüz bilgisayara gelmeden bertaraf etmek için “Personal Firewall” (FW, kişisel güvenlik duvarı) ve “Personal Intrusion Prevention System “(IPS, kişisel saldırı önleme sistemi) modüllerine sahiptir.

Yine giriş çıkış noktalarının kontrolü ve kurum politikalarına uygun (istenmeyen programların kullanımının engellenmesi v.b.) bigisayar kullanımının sağlanarak, güvenlik risklerinin azaltılabilmesi için SEP, “Application and Device Control” modülüne sahiptir.

Yukarıda belirtilen tüm modüller, SEP’in ileri teknolojisi sayesinde, kullanıcı bilgisayarında tek bir program gibi çalışmakta ve tek bir yönetim merkezinden, farklı kullanım politikaları ile çalıştırılabilmektedir.

SEP, asıl görev alanı ve çıkış noktasındaki misyonunu olan virüslere karşı koruma sağlaması anlamında pazar lideri konumunu senelerdir sürdürmektedir. SEP’in en gelişmiş ve tam fonksiyonlu modülü, Antivirus and Antispyware modülüdür. Klasik AV korumasının ötesinde, ileri seviye sezgisel algılama teknolojisi ve buluttan eş zamanlı risk bilgisi sağlama altyapısı ile en güncel virüslerin tespit edilerek temizlenmesi sağlanabilmektedir.

SEP’de bulunan her bir modül’ün benzeri çeşitli üreticilerin programları, Bilgi Sistem Güvenliği pazarında yer alan farklı güvenlik çözümü ürün ailelerinde yer almaktadır. Her ne kadar SEP, ilave modülleri sayesinde standart bir Antivirüs çözümünün ötesinde bir güvenlik sağlasa da bu modüllerin yeteneklerinin, sadece bu alanlarda çözüm sağlayan ürünlerin seviyesinde olması mümkün değildir.

SEP Windows XP,Windows Vista,Windows 7, Windows 8 – 8.1 ,Windows 2003,Windows 2008, Windows Server 2012 – R2 ve Macintosh işletim sistemlerini destelemektedir. Linux üzerinde Symantec AV olarak çalışmaktadır.

© 2017 Dereka Teknoloji Danışmanlık Limited Şirketi. All rights reserved.